Önceki

Atmosfer kontrollü soğuk hava depoları

Atmosfer kontrollü soğuk hava depoları

Kontrollü Atmosfer

Sebze ve meyveler nefes alıp verirler (“solunum”); oksijen (O2) alır ve karbondioksit (CO2) verirler. Gaz sızdırmaz bir alanda sebze-meyve depolama ile havadaki oksijen seviyesi düşürülür ve CO2 seviyesi artar. Temelde uzun süreli sebze-meyve depolama işlemi, tat ve kalitenin korunması amacıyla olgunlaşma ve yaşlanmayı engellemeye indirgenebilir. Esasen olgunlaşma ertelenir. Bu, soğuk hava depolarındaki gaz koşullarına uyma ile gerçekleşir, böylece sebze-meyvenin solunumu önemli ölçüde frenlenir.
Kontrollü Atmosfer (KA), oksijen seviyesinin düşürüldüğü ve genellikle CO2’nin yükseltildiği depolama tekniğidir. Sebze-meyvenin kalite ve tazeliği, Kontrollü Atmosfer koşullarında kimyasal maddeler kullanılmadan korunmuş olur. KA koşulları altında birçok ürün, 2 ila 4 kat daha uzun bir süreyle depolanabilir.

KA-depolama için nelere ihtiyacınız var?

  • CO2-tutucularCO2-tutucular, soğuk hava deposundaki CO2-değerlerini kontrol etmekte kullanılır. Depolama alanındaki hava, tutucu vasıtasıyla yönlendirilir ve CO2’den arıtılan hava geri verilir.
  • O2-tutucularBir O2-tutucu (nitrojen üretici veya separatör olarak da adlandırılır) ile meyve, depolama alanının doldurulmasından ya da kapının aralarda açılmasından sonra hemen KA şartları altına girer.
  • Etilen dönüştürücüler Kivi gibi etilene karşı hassas (KA koşullarında) meyve türleri için bir etilen dönüştürücü gereklidir. Van Amerongen’in sağladığı etilen dönüştürücü, katalitik yanma yöntemini kullanarak soğutma hücrelerindeki etileni ortadan kaldırır; böylece etilen istenen herhangi bir seviyede tutulabilir.
  • Kontrol SistemiBir kontrol sistemi O2 ve CO2’yi ölçüp kaydeder ve CO2- ile O2-tutucularını kontrol eder. Ayrıca aynı kontrol sistemi ile soğutma da kontrol edilebilir (açma/kapama, çözülme ayarı, makine odası ayarı) ve gerekirse etilen ölçümü ile etilen dönüştürücünün kontrolü yapılabilir.
  • NemlendirmeBir KA-/UDO hücresinde muhafaza edilen meyve, her zaman nem kaybeder. Bu nem kaybı, BN (bağıl nem) değerleri %90’ın üzerinde tutuldukça azalır. Soğutma işlemi boyunca depolama süresi ve kalitesini sınırlayan su hava tarafından geri alınır. Rutubetlendirme sistemi ile bağıl nem istenen düzeyde tutulur.
  • Gaz sızdırmaz soğuk hava depolarıGaz sızdırmaz bir soğuk hava deposu, gaz geçirmez şekilde üretilmiş izolasyon panellerinden oluşur. Gaz sızdırmaz hale getirme, özel küf önleyici malzeme ve yün tıkama materyalleriyle yapılır. Bir KA soğuk hava deposu, koridor veya deponun tavanında gaz sızdırmaz kapı ve pencerelerle donatılır. Bu, örnek alma ve meyveleri izlemeyi mümkün hale getirir. Son olarak KA soğuk hava deposu, CA-depolama için gerekli olan birkaç aksesuarla donatılmıştır;
    - Esnek bir hava tamponu (“ciğer" olarak da adlandırılır) soğuk hava deposundaki basınç değişikliklerini –odada oksijen akımı olmaksızın- bulur.
    - Düşük ve aşırı basınç flapları, esnek hava tamponunun yakalayabildiğinden daha büyük basınç farklarını eşitleyebilir; böylece soğuk hava deposundaki hasar önlenebilir.
4171 kişi görüntüledi. Yazıcı Sürümü
İÇERİĞİ PAYLAŞ

TümüDİĞER ÜRÜNLER